Chleb gryczano – ziemniaczany


20151229_193341_HDRTym razem przy produkcji chlebka bezglutenowego sugerowałam się dwoma przepisami – jednym z bloga Olgi Smile, a drugim z opakowania od mąki gryczanej.

Efekt – jeszcze nie ostygł, a już dzieci wpałaszowały połowę na kolację!

 

Skład:
1 szkl mąki gryczanej
1 szkl mąki ziemniaczanej
2 łyżki zmielonego siemienia lnianego (u mnie złociste)
1,5 szkl wody
3 łyżki zmielonej babki jajowatej albo podobnego błonnika
20 g drożdży
pół łyżeczki cukru trzcinowego, łyżeczka (mała płaska) soli

 

Wkruszam drożdże do połowy szklanki ciepłej wody, dodaję cukier (lub syrop z agawy lub miód). Mieszam i zostawiam na chwilę. W tym czasie przygotowuję mieszankę mąk z błonnikiem i siemieniem. Do mąk dodaję drożdże, sól i pozostałą wodę i mieszam od razu dokładnie. Zostawiam w misce na 20 min przykryte ściereczką w ciepłym miejscu. Po tym czasie przekładam do blaszki wyłożonej papierem i znów zostawiam na około 20 min. W tym czasie grzeję piekarnik do 220 st. Po upływie podanego czasu wstawiam blaszkę z ciastem do piekarnika i zmniejszam temperaturę do 200 st. Ustawiam czas na 50 min. Po tym czasie wyjmuję ostrożnie chleb z blaszki (wraz z papierem) i sprawdzam czy boki i dól są twarde i wydają głuchy odgłos jak się w nie puka. Jeśli nie – wstawiam na kolejne 10 min, jeśli tak to taki wyjęty w samym papierze dopiekam 5 min. Studzę potem na kratce. Kroić należy po całkowitym wystygnięciu bo jest delikatny i ciepły możemy za bardzo zgnieść przy tej operacji.

 

20.01.2016 dopisek: moje dzieci nie lubią posmaku gryki w chlebie. W tym chlebku zaczyna być bardziej wyczuwalny na 2-gi, 3-ci dzień. Aby zminimalizować ten efekt użyłam tylko pół szkl. mąki gryczanej dopełniając do reszty przysłowiowej szklanki skrobią ryżową ciemną. Wyszło świetnie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *